Çin, ABD'yi teknoloji terörü uygulamakla suçladı!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "dünya ülkeleri ABD’nin uyguladığı teknoloji terörüne karşı dikkatli olmalı" dedi.

Çin, ABD'yi teknoloji terörü uygulamakla suçladı!

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Çin’e yönelik ek gümrük vergilerini kaldırmasının Çin ve ABD dahil tüm dünya ülkelerine yarar getireceğini açıkladı.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He dün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian dün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında görüşme hakkında bilgi verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD’nin Çin’in sözde “piyasa dışı ticaret eylemleri yaptığını” iddia ettiğini hatırlatarak, ABD’nin bu iddiasının gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Zhao, “Geçen 40 yıldan fazla bir süre içindeki gerçekler, Çin’in ekonomik başarılarının dışa açılma ve reform politikasının sonucu olduğunu kanıtladı. Nitekim Çin, piyasa mekanizması ve hükümetin rolü arasında etkili bir kombinasyon gerçekleştirdi, bu Çin ekonomik gelişiminin değerli deneyimidir. Çin’in reform ve dışa açılması, Çin’e yararlı olduğu gibi, tüm dünyaya yararlı olacaktır. Çin’in gelişmesi, dünya ekonomik refahına önemli katkı sağlamaya devam edecektir.” diye konuştu.

Zhao Lijian, ABD’nin ek gümrük vergilerini tümüyle ortadan kaldırması gerektiğine işaret ederek, ABD’de yüksek enflasyonun yaşandığı bir dönemde, ABD ne kadar erken ek gümrük vergilerini kaldırırsa, ABD’li tüketicilerin ve işletmelerin bundan o kadar erken yarar göreceğini belirtti.  Çin Uluslararası Radyosu