Cep satışları düştü Huawei domuz yetiştirmeye başladı

Akıllı telefon ve 5G altyapısı konusunda batıdan ambargolarla uğraşan Çinli Telekom devi Huawei, farklı alanlara girmeyi başladı. Firma domuz çiftlikleri için yapay zeka temelli yazılımlardan madenciliğe kadar geniş bir yelpazeye yönlendi

Cep satışları düştü Huawei domuz yetiştirmeye başladı

CANER YILMAZ/EKONOMİMANSET.COM ÖZEL HABER 

Huawei, akıllı telefon pazarında ABD gibi ülkelerin sert yaptırımlarıyla uğraşırken domuz çiftçileri için teknoloji üretmeye başladı. Çinli telekom devi, Donald Trump yönetiminin ABD ulusal güvenliğine bir tehdit olarak nitelendirmesinin ardından büyük bir pazar kaybetti. Huawei de birbiri ardında farklı alanlarda teknolojik altyapı üretmeye başladı.

MADENLER İÇİN DE ÇALIŞIYOR

Domuz çiftçileri için yapay zeka teknolojisinin yanı sıra Huawei, kömür madenciliği endüstrisiyle de çalışıyor. Dünyanın en büyük telekom ekipmanı üreticisi olan firma, 5G teknolojisi için bir çok ülkeden ambargo uygulanması nedeniyle akıllı telefon satışlarında 2020'nin son çeyreğinde yüzde 42 düşüş yaşamıştı.

ÜRETİM YÜZDE 60 DÜŞEBİLİR

Henüz net rakam açıklanmasa da firma daha çok altyapıya doğru ilerliyor. Akıllı telefon üretiminin bu yıl yüzde 60’a kadar azaltacağı öne sürülüyor. Firma jeopolitik savaşlar arasında sıkışıp kalmaktan şikayetçi ve adil bir rekabet olmadığını düşünüyor. Huawei, bu nedenle bulut bilişim hizmetlerine, akıllı araçlara ve giyilebilir cihazlara geçerek başka gelir kaynakları arıyor. Otonom araçlar konusunda da planları var.