Bitcoin’de yeni kabus senaryosu

Japonya merkezli kripto para borsası Mt. Gox, 2014 yılında bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı

Bitcoin’de yeni kabus senaryosu

EKONOMİ MANŞET/DIŞ HABERLER 

Saldırganlar bugünün parasıyla 20.2 milyar dolar değerinde 850 bin adet Bitcoin çaldı. Mağdurlar konuyu yargıya taşıdı. Sekiz yıl süren davanın ardından şirket 140 bin Bitcoin’i ödemeyi kabul etti. 

Mağdurların yüzünü güldüren bu karar kripto yatırımcılarını tedirgin etti. Sebebi ise o dönemde 200 dolardan alım yapan yatırımcıların şu anda 24 bin dolar olan Bitcoinleri satabilecekleri endişesi. Bu durumda piyasaya bir anda 3,3 milyar dolar değerinde Bitcoin girecek ve bu durum piyasaları alt süt edecek. 

Alacaklıların önünde üç seçenek bulunuyor. 

Birincisi, alacaklılar varlıklarını nakde çevirebilir. Bu senaryo gerçekleşirse büyük bir satış dalgası gelebilir ve kripto piyasalarda ciddi bir çöküş yaşanabilir. 

İkinci senaryoda yatırımcılar, yükseleceğini düşündükleri Ethereum gibi farklı kripto varlıklar yönelebilir.  Bu senaryonun kripto paraları olumlu etkilemesi bekleniyor.

Son olarak da alacaklılar Bitcoin’in yeniden yükseleceğini düşünerek varlıklarını bozmadan elinde tutabilir. Bitcoin’leri tutarsa, bu da piyasaya olumlu yansıyabilir.