Bitcoin tutkunu Bukele’den Moody’s’e sert cevap

El Salvador Devlet Bakanı Nayib Bukele, Moody's'in kredi notu düşürme tehdidine yönelik meydan okudu.

Bitcoin tutkunu Bukele’den Moody’s’e sert cevap

Bitcoin dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan El Salvador, hemen her gün yeni bir haberle gündeme gelmeye devam ediyor.

El Salvador hükumetinin geçen yıl doların yanında Bitcoin’i yasal para birimi yapmasının ardından çok sayıda tepkiye maruz kalan ülke başkanı Nayib Bukele, bu tepkilere karşı hala umursamaz bir tavır takınmayı sürdürüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bitcoin nedeniyle El Salvador’un kredi düşürme riski hakkında bir uyarı yayınladı ancak Devlet Başkanı Nayib Bukele attığı bir tweetle bu olaya tepkisini açık bir şekilde ortaya koydu: “EL SALVADOR’UN UMURUNDA DEĞİL!”

Kripto camiasında dip seviyelerden Bitcoin alması ile bilinen ve “Dipçi Bukele” lakabıyla anılmaya başlanan Devlet Başkanı, son düşüşlerde yeni alımlar yaparak ülkenin sahip olduğu BTC miktarını 1.391’e ulaştırdı.

Bu durumun ülkeyi aşırı kripto para oynaklığına maruz bıraktığını belirten Moody’s, BTC fiyatındaki son düşüşün ardından ülkedeki Bitcoin varlıklarının sular altında olduğunu belirtiyor.

Moody’s analisti Jaime Reusche’un yapmış olduğu son açıklamada ülkenin yapmış olduğu bu yatırımların kredi görünümü riskini artırdığını ve ülkeyi Angola ve Irak seviyelerine düşürme riskiyle karşı karşıya bıraktığını ifade etti.

Bitcoin ticaretinin özellikle geçmişte likidite baskılarıyla mücadele eden bir hükumet için son derece riskli olduğunu belirten analistin bu uyarıları Bukele’yi çok da etkilemişe benzemiyor.

El Salvador’un umurunda değil!

Birçoğumuzun 7 Eylül 2021 öncesinde adını bile duymadığımız El Salvador, Bitcoin Yasası’nı meclisten geçirdikten beri tartışmaların gündeminde yer almayı sürdürüyor ancak ülke Bitcoin alımlarına devam edeceğini her fırsatta dile getiriyor. Bukele’nin yaptığı bu ve benzeri paylaşımlar bunun en açık örneği olarak karşımıza çıkıyor: