Bitcoin milyarderi: Kapitalizm bitiyor

Bitcoin milyarderi ve risk sermayedarı Chamath Palihapitiya, kripto paraların ve merkezsiz finansın (DeFi) durumunu ortaya koyarken, kripto paraların sermayenin tahsis şeklini önemli ölçüde değiştirdiğini iddia etti.

Bitcoin milyarderi: Kapitalizm bitiyor

Bitcoin milyarderi ve risk sermayedarı Chamath Palihapitiya, Bitcoin gibi kripto paraların kapitalizmi yok ettiğini, dolar yükünü ortadan kaldırdığını söylerken şunları ifade etti:

Kapitalizmi yok ediyor. Kapitalizmin ne olduğunu düşünürseniz, bu sadece bir yatırım getirisi değil, aynı zamanda dolar tonajıdır. Yani burada büyük bir yatırımcı olan herkes daha fazla dolar için daha fazla dolar harcıyor. Baskı budur. Bu adamlar, sistemden verimli bir şekilde tonaj dolar almak için muazzam bir baskı altındalar. Bu adamlar ön planda. Ama Solana’daki (SOL) projelerin çoğuna baktığınızda, birkaç milyon dolarla tohumlanmışlar ve bunlar 60-80 milyar dolarlık piyasa değerli projeleri. Dolayısıyla kapitalizmin bu dünyada nasıl hayatta kalabileceğini bilemiyorum.

Bitcoin milyarderi, kripto paraların özerk doğasının yanı sıra insanlar yerine sadece koda dayanan kripto para tabanlı yönetim sistemlerinin ciddi anlamda oyun değiştirici olduğunu öne sürdü.

Palihapitiya’ya göre nihai sonuç, kapitalizmin doğasını dikkate değer ölçüde olumlu bir şekilde yeniden şekillendirecek bir dijital dönüşüm söz konusu:

Bütün bunları bir araya getirdiğinizde, bana göre bu, gördüğümüz en inanılmaz, olumlu yıkıcı güç. Zenginliği yok edeceğini düşünüyorum. Açıkçası umurumda değil ve bence bu dünya için daha iyi.