Bitcoin için korkutan uyarı

Lider kripto para birimi Bitcoin için olumsuz gelişmeler art arda geliyor.

Bitcoin için korkutan uyarı

Bitcoin (BTC), 43.000 dolara geçici bir iğne attıktan sonra burada tutunamayarak yeniden eski düşüş kanalının içerisine düştü. An itibarıyla 41.500 dolar seviyelerinden işlem gören lider kripto para birimi, 24 saat içerisinde %2 düşüş yaşadı.

BTC’nin bu durumu ise önümüzdeki günlerde yaşanabilecek senaryo karşısında bir fragman olabilir.

BTC vadelileri alarm veriyor

Glassnode tarafından yayınlanan verilere bakıldığında, türev ürün piyasalarında BTC’nin kaderini belirleyebilecek hareketlilik yaşandığı görülüyor. Glassnode, Açık Pozisyon miktarında 250.000 BTC‘ye ulaşıldığını belirterek bunun tarih boyunca ender görülen seviyelerden olduğunu aktardı.

Açık pozisyonların toplam değerinin 250.000 BTC’den yüksek olması, Glassnode verilerine göre daha önce hep yüksek volatilite yarattı.

Glassnode tarafından aktarılan bilgilere bakıldığında vadeli işlem piyasalarında açık pozisyonların miktarı ve değeri bu kadar arttığında daha önce neler yaşandığı net bir şekilde görülebilmekte.

Aslında 250.000 BTC’lik açık pozisyon olması, zamanı yani kontrat tarihi geldiğinde bunların alım veya satım yönünde kullanılacak olacağına işaret ediyor. Bu da vadeli işlemlerin büyük bir kısmının sona geldiği tarihte büyük bir volatilitenin kaçınılmaz olduğuna işaret ediyor.

Yine Glassnode ve Deribit verilerine göre ise özellikle şubat ayında bu hareketlilik kendini gösterebilir. BTC uzun süreden beri 42.000 dolar ila 40.000 dolar arasında gidip geliyor ve sıkışma da yakında yaşanacak patlamanın etkilerini bir hayli arttırabilir. BTC için önümüzdeki günlerde yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor.