Beidou’nun değeri 469 milyar yuanı geçti

Çin’in navigasyon sistemi Beidou’nun değeri 469 milyar yuanı geçti.

Beidou’nun değeri 469 milyar yuanı geçti

2022 Çin Beidou Uygulama Konferansı Zhengzhou kentinde başladı. Konferansta uzmanlar Beidou navigasyon sisteminin büyük ölçekli uygulamasını ele aldı. Beidou-3 uydusunun küresel ağ inşasının tamamlanmasıyla şu anda Beidou ailesinin toplam 45 uydusu yörüngede hizmet sunuyor.

Çin’in uzay ve yeryüzü altyapı tesisleri nispeten eksiksiz hizmet yeteneklerine sahip ve Beidou endüstriyel uygulama sistemi temel olarak kuruldu. Bu da ülkede dijital ekonominin gelişimine olumlu bir etki yaptı.

Son verilere göre 2021’de Beidou uygulamasına dayalı Çin’in navigasyon ve konum belirleme hizmeti sektörünün değeri önceki yıla kıyasla yüzde 16,9 artışla 469 milyar yuana ulaştı. Son iki yılda Çin’de bakanlıklar Beidou navigasyon sisteminin uygulamasını geliştirmek için yaklaşık 80 plan önerdi.

Ayrıca Beidou sistemi Çin’in elektrik gücü sistemlerinde 380 binden fazla terminale zamanlama, mesajlaşma ve konumlandırma hizmetleri sağlıyor. 2021 yılın sonuna kadar Çin’de 7 milyon 800 binden fazla ulaşım aracına ve 400 binden fazla kargo aracına Beidou sistemi kuruldu.  Çin Uluslararası Radyosu