user
Son Dakika… Kamu bankaları da Rus ödeme sistemi Mir’den çıktı

Sıradaki içerik:

Son Dakika… Kamu bankaları da Rus ödeme sistemi Mir’den çıktı

e
sv

Bakanla ilgili ırkçı yorumlar yapan milletvekili partisinden uzaklaştırıldı

27 Eylül 2022 20:20

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Rupa Huq, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’le ilgili “ırkçı” yorumlar yaptığı gerekçesiyle soruşturma sürecinde partisinden uzaklaştırıldı.

Huq’un, ülkenin ilk siyahi Maliye Bakanı Kwarteng’le ilgili yorumlarının yer aldığı ses kaydı, dün İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın parti konferansındaki konuşmasına başlamadan dakikalar önce “Guido Fawkes” web sitesinde yayınlandı.

Huq, bir parti konferansı etkinliğinin soru-cevap bölümünde yaptığı konuşmada, Maliye Bakanı Kwarteng’le ilgili “görünüşte siyahi” ifadesini kullanmasının ortaya çıkmasının ardından hem kendi partisi hem de iktidardaki Muhafazakar Parti tarafından sert şekilde eleştirildi.

Milletvekili Huq, konuşmasında ayrıca, “(Bakan Kwarteng) O, Eton College’a gitti, çok pahalı bir hazırlık okuluna gitti, ülkedeki en iyi okullarda okudu. Onun konuşmasını, Today programında duyarsanız, siyahi olduğunu anlayamazsınız.” dedi.

Siyahi bakanla ilgili yorumlarının ardından Huq, soruşturma sürecinde partisindeki görevlerinden el çektirildi.

Irkçı yorumlar, milletvekilinin kendi partisi tarafından da kınandı

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner, Huq’un ifadelerinin “kabul edilemez” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

İşçi Partisi Sözcüsü de yaptığı açıklamada, “(Huq’un) Açıklamalarını kınıyoruz, bunlar tamamen uygunsuz ifadeler ve (Huq’a) açıklamalarını geri alması çağrısında bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Kwarteng’in kendi partisi olan iktidardaki Muhafazakar Partinin Başkanı Jake Berry de milletvekilinin yorumlarını “ırkçı” ve “iğrenç” olarak nitelendirdi.

Milletvekili, kullandığı ifadelerden ötürü özür diledi

Milletvekili Huq, ses kaydının yayınlanmasının ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, kullandığı ifadeler nedeniyle içten özrünü sunmak için Bakan Kwarteng’le temasa geçtiğini belirtti.

Huq, “Açıklamalarım yanlış değerlendirildi. Etkilenen herkesten tüm kalbimle özür dilerim.” diye konuştu. (AA)

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli