Aydın Doğan’ın bankasına izin çıktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Holding’in iştiraki olan D Yatırım Bankası’na faaliyet izni verdi

Aydın Doğan’ın bankasına izin çıktı

EKONOMİMANSET.COM / ÖZEL HABER

Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin eski sahibi, medya patronu Aydın Doğan finans sektörüne geri döndü. 2005 yılında Dışbank’ı 880 milyon Euro'ya Fortis’e satarak bankacılık sektöründen çıkan Doğan, 16 yıl aradan sonra D Yatırım Bankası ile bankacılığa geri döndü.

Mart 2020’de 200 milyon lira başlangıç sermayesiyle BDDK’dan kuruluş onayı olan D Yatırım Bankası, BDDK’dan faaliyet izni alarak kuruluş sürecini tamamladı.

Yatırım bankacılığı yapacak

Doğan, yeni bankasıyla finansın yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösterecek. Şirketler, hükümetler ve diğer kuruluşlar için sermaye yaratılmasıyla ilgilenen özel bir bankacılık bölümü olan yatırım bankacılığı, şirketler için yeni borç ve öz sermaye teminatlarından yararlanır, menkul kıymetlerin satışına yardımcı olur ve hem kurumlar hem de özel yatırımcılar için birleşme ve devralmalar, yeniden yapılanmalar ve aracılık işlemlerinin kolaylaştırılmasında rol alıyor.

Vudal Akışık yönetimde 

Bu arada bankanın yönetim kurulu da belirlendi. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanlığına Çağlar Göğüş getirilirken, Hulisi Horozoğlu yönetim kurulu üyeliğinin yanısıra genel müdürlük görevini yürütecek. Aydın Doğan'ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ Yönetim Kurulu üyesi olurken, duayen bankacı Vural Akışık da yönetim kurulunda yer aldı.