user
“Küresel ekonomi düşük enflasyon rejimine dönebilir”

Sıradaki içerik:

“Küresel ekonomi düşük enflasyon rejimine dönebilir”

e
sv

Asgari ücret için kritik tarihler belirlendi

02 Aralık 2022 12:36
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Asgari ücret tespit komisyonunun toplantısı için tarihler belirlendi, ilk toplantı 7 Aralık saat 14:00'te, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14:00'te yapılacak. "Asgari ücret ne kadar olacak" sorusunun yanıtı işçi, işveren ve hükümeti temsilcilerinin görüşmelerinin ardından belli olacak. Asgari ücret için pazarlığın 7.500-8.000 TL bandında yürütülmesi bekleniyor

Yeni yıl yaklaştıkça asgari ücret zammı için araştırmalar yoğunlaşıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu gelecek yılın asgari ücretini belirlemek üzere Aralık ayında toplantıları başlatacak. Asgari ücret, çalışan kesimin büyük kısmının alacağı maaşta etkili oluyor.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücret görüşmelerinde işçi kesimini temsil eden kurum olan Türk-İş Sendikası’nın Başkanı Ergün Atalay konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Atalay, “Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14.00’te, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14.00’te yapılacak” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Aralık ayının başından itibaren de resmi komisyon toplantıları başlayacak.

SÖZCÜ’nün taraflardan aldığı ilk bilgiler, asgari ücret pazarlığının 7.500-8.000 TL bandında yürüyeceğini gösteriyor.

Türk-İş’in yarınki toplantıda da resmi komisyon toplantılarında da son ana kadar hiçbir şekilde rakam telaffuz etmeme yönünde ilke kararı aldığı öğrenildi. Bununla birlikte Türk-İş cephesinde 8 bin liranın üzerindeki bir rakam için güç toplanıyor.

SÖZCÜ’ye konuşan bir sendika başkanı, “Aylardır öyle rakamlar uçuşuyor ki, işçi 8 bin lirayı aldı cebine koydu. Şimdi bunun üzerine ne alınabilir diye bekliyor” dedi.

İşveren cephesinde de somut rakam dile getirilmemekle birlikte ‘enflasyon+10 puan’ gibi bir orana sıcak bakılıyor.

İŞÇİ VE İŞVERENİN ÇANTASINDA BUNLAR VAR

Yüksek enflasyon nedeniyle bu yıl iki defa zam yapılmak zorunda kalınan asgari ücretin bu ilk gayri resmi toplantısında tarafların çantasında bir dizi pazarlık malzemesi bulunuyor. İşçi tarafı yüksek enflasyon, ağır geçim şartları ve yaklaşan seçimi en önemli pazarlık gücü olarak çantasında bulunduruyor. İşveren tarafı ise yüksek zammın yol açacağı işten çıkarmalar, kayıt dışı istihdam ve çarşı pazara yansıyacak yeni zam dalgası risklerini çantasında hazır tutuyor. İktidar, her iki çantayı tartıp nihai karara yön verecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli