"Altının kaderi ABD enflasyonuna bağlı"

Altın fiyatları enflasyon verisi öncesinde yatay bir seyir izlerken Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley, altının kaderinin ABD enflasyonuna bağlı olduğunu ve uzun dönemli rallinin dinamiklerini belirleyeceğini söyledi

"Altının kaderi ABD enflasyonuna bağlı"

Altın, yatırımcıların enflasyon verisine odaklanmasıyla salı günü yatay bir seyir izlerken gram altın da Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki durgunluğu takip ediyor.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası toplantısı gerçekleşecek ve Fed’in 15-16 Haziran’da gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde açıklanacak son önemli veri de ABD enflasyonu olacak.

Fed'in şu anki para politikasına devam etmesi ve enflasyonun artması, altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyecek önemli bir etken olacaktır.

Enflasyon verisi öncesinde 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,52’ye kadar gerilerken Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.117 civarına kadar düştü.

Ons altın fiyatı

Haftaya 1.890 dolar civarında başlayan ons altın, 1.882 dolara kadar geriledikten sonra yeniden 1.900 doların üzerine kadar tırmanmıştı. Enflasyon verisi öncesinde yatay bir seyir izleyen ons altın, çarşamba günü 1.894 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın haftaya 525 TL civarında başladıkta sonra 521 TL seviyesine kadar gerilemişti. Sonrasında küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip eden gram altın çarşamba günü 524 TL civarında yatay bir seyir izliyor.