Al Jazeera'dan iddia: Sedat Peker gözaltına alındı

Al Jazeera, Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alındığını duyurdu

Al Jazeera'dan iddia: Sedat Peker gözaltına alındı

Gerçek Gündem'in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’a gittiği gün, Katar merkezli Al Jazeera, Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde gözaltına alındığını duyurdu. Al Jazeera’nin iddiasına göre; Peker Türkiye’ye iade edilebilir.

Erdoğan'ın Katar ziyaretinin ve ziyaretin gündem maddelerinin değerlendirildiği bir haber yayınlayan Al Jazeera, haberin içerisinde Türkiye ile BAE'nin son dönemdeki yakınlaşmasını da mercek altına aldı. Türkiye-BAE ilişkilerinin incelendiği bölümde Sedat Peker'in gözaltına alındığı belirtilirken, Türkiye'nin uzun süredir iade talebinin bulunduğuna da dikkat çekildi.

Konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Al Jazeera, ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'nin Suriye'deki 'terör' gruplarını finanse etmekle suçlanan ve 2018'den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Mehmet Ali Öztürk’ü de serbest bıraktığını ve Öztürk'ün Türkiye'ye döndüğünü öne sürdü.

Geçtiğimiz haftalarda Erdoğan ve BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, uzun yıllar sonra ilk kez bir araya gelmişti. Ziyaret iki ülke arasında tesis edilecek yeni ilişkiler için bir başlangıç noktası olma niteliği taşıyor. Erdoğan'ın da Şubat ayında Abu Dabi'ye bir ziyaret düzenlemesi bekleniyor.