Akkuyu Nükleer'den ücret açıklaması

Akkuyu Nükleer AŞ, T2IC'nin çalışanlarına Temmuz ayı maaş ödemelerini kendi öz kaynaklarından yapmaya karar verildiğini ve Türk lirası olarak maaş alan çalışanların ücretlerinin yüzde 35 oranında artırılacağını duyurdu.

Akkuyu Nükleer'den ücret açıklaması

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, "T2IC'nin tarafların mutabakatı ile sözleşmeyi feshetmeyi reddetmesi ve mali konularda çalışanların maaşlarının ödenmesi dahil yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmemesi nedeniyle Akkuyu Nükleer, T2IC'nin çalışanlarına Temmuz ayı maaş ödemelerini kendi öz kaynaklarından yapmaya karar vermiştir. Türk lirası olarak maaş alan çalışanların ücretleri yüzde 35 oranında artırılacaktır." denildi.

Daha önce T2IC'de istihdam edilen işçi, mühendis ve yöneticilere TSM'ye geçme teklifi yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Devir sırasında, çalışanların Türkiye Cumhuriyeti çalışma mevzuatı uyarınca sahip olduğu tüm haklar korunacaktır ve önceki iş yerinde çalışma süresine bağlı olarak kıdem tazminatı, kullanmadığı izin tazminatı ve ihbar tazminatı dahil tüm hakkı olan ödemeler yapılacaktır. Bu önlemler, inşaat sahasında işin sürekliliğini ve kalitesini, Akkuyu NGS'nin inşaat çalışmalarını takvime uyulmasını, işçilerin çalışma koşulları açısından haklarının korunmasını ve çalışanlara ücretlerin zamanında ödenmesini sağlamak için alınmıştır."

Öte yandan, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev tarafından Akkuyu NGS sahasında çalışanların yüzde 80'den fazlasının Türk vatandaşı olduğu bilgisi verilmişti.