user
“Enflasyon ciddi bir risk ve Fed tepki vermeli”

Sıradaki içerik:

“Enflasyon ciddi bir risk ve Fed tepki vermeli”

e
sv

ABD’de tüketici güveni yükseldi

27 Eylül 2022 15:20

ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi ağustos ayındaki 103,6 seviyesinden 108’e yükseldi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı anketteki medyan tahmin 104,6 seviyesinde bir veri açıklanması yönündeydi.

Veri, ülkede güçlü işgücü piyasası ve düşen gaz fiyatlarının ekonomiye ilişkin iyimser görüşlere katkı sağladığının altını çizdi. Ancak enflasyonun hala yüksek seyretmesi ve Fed’in faiz artış döngüsü Amerikalıların harcama eğilimlerini tehdit ediyor.

Beklentiler endeksi 80,3 ile Şubat’tan beri en yüksek seviyeye, cari koşullar endeksi 149,6 ile 5 ayın zirvesine çıktı. 12 aylık enflasyon beklentisi Eylül’de yıl başından beri en düşük seviyeye geriledi.

Conference Board Yöneticisi Lynn Franco “Tüketici Güveni Eylül’de 2. ayda da iyileşti. İyileşmede istihdam, ücretler ve gaz fiyatlarındaki düşüş etkili oldu. Bu iyileşme, yılın son aylarında harcama eğilimi için iyiye işaret ancak enflasyon ve faiz artışları kısa vadede büyüme üzerinde güçlü negatif etki yapıyor” değerlendirmesini yaptı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli