user
Konut kampanyasında geri ödeme nasıl olacak?

Sıradaki içerik:

Konut kampanyasında geri ödeme nasıl olacak?

e
sv

ABD: Hedef NATO’nun birliğini sabote etmek olabilir

24 Ocak 2023 14:01
 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumartesi günü İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-Kerim’in yakılmasının "tiksindirici" bir eylem olduğunu söyledi. Price, eylemin NATO'nun birliğini sabote etmeye yönelik olabileceğini belirtti

Sözcü Price dün günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, “Birçok kişi için kutsal olan kitapların yakılması son derece saygısızca bir eylem” dedi. Price eylem için ayrıca “iğrenç” ve “alçakça” ifadelerini kullandı. Kur’an yakma eylemini, Danimarka’nın aşırı sağcı siyasi partisi Hard Line’ın lideri Rasmus Paludan gerçekleştirmişti.

İsveç vatandaşı da olan Paludan’ın geçmişte de benzer eylemler düzenlediği biliniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Paludan’ın bir “provokatör” olduğunu söyledi.

Sözcü Price, “Anladığım kadarıyla bu olay özel bir provokatörün, iki yakın ortağımız Türkiye ile İsveç arasına kasten mesafe koymaya çalışan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımıyla ilgili süren tartışmayı kasten etkilemeye çalışan bir kişinin işi’’ dedi.

Price bununla birlikte İsveç’te ifade özgürlüğü olduğunu belirterek, “Bu özgürlük bazen insanlara saygısız, iğrenç ve mide bulandırıcı eylemler gerçekleştirme hakkı verebiliyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “İsveç yönetimi, hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız, önce Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili yorum yapmadı. Price, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmaya hazır olduğunu söyledi. İki ülke, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmaları ittifaka üye 30 ülkenin de onayı gerekiyor. Şu ana kadar iki ülkenin üyeliklerini onaylamayan NATO üyeleri, Türkiye ve Macaristan.

Macaristan Başbakanı

Viktor Orban ülkesinin parlamentosunun Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmalarını önümüzdeki ay onaylayacağını açıklamıştı.

NATO Genel Sekreteri: İfade özgürlüğü İsveç’te ve diğer NATO ülkelerinde değerli bir varlıktır
Almanca yayın yapan Spiegel gazetesine göre NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Erdoğan’ın sözlerine, “ifade özgürlüğü İsveç’te ve tüm diğer NATO ülkelerinde değerli bir varlıktır.” diyerek yanıt verdi.
Stoltenberg, Pazartesi ünü yaptığı açıklamada, bu tip protestoların “otomatikman yasa dışı” olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı: Üçlü müzakerelere birkaç hafta ara vermemiz gerekiyor, hemen bir sonuca varılmamalı

Reuters haber ajansına konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki iki İskandinav ülkesinin NATO’ya katılma planlarına ilişkin müzakerelere birkaç haftalık ara verilmesi gerektiğini söyledi:

“Üçlü müzakerelere dönmeden önce ara vermemiz ve son yaşananlardan sonra sular durulduğunda nerede olduğumuzu görmemiz gerekiyor, yani hemen bir sonuca varılmamalı.

Haavisto, “Birkaç haftalık bir duraksama olacağını düşünüyorum.” dedi. BBC Türkçe

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli