2021’in en başarılı akıllı telefon üreticisi belli oldu

Canalys tarafından 2021 yılının dördüncü çeyreğinde en çok satış yapan akıllı telefon şirketleri açıklandı. İşte ayrıntılar...

2021’in en başarılı akıllı telefon üreticisi belli oldu

Akıllı telefon sektöründeki hareketlilik tüm hızıyla sürüyor. Şirketler, söz konusu rekabette bir adım öne geçebilmek için gün geçtikçe yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sunarken, piyasaların nabzını yoklayan çeşitli analiz firmaları da belirli aralıklarla yayınladıkları raporlarla akıllı telefon üreticilerinin satış rakamlarını gözler önüne seriyor.

Bu doğrultuda Canalys tarafından 2021 yılının dördüncü çeyreğinin satış verileri resmen açıklandı. Böylelikle akıllı telefon sektörünün en büyük şirketi de belli oldu.

Apple, 2021’in dördüncü çeyreğine damga vurdu

Küresel çip krizi ve pandemi gibi etkenlere rağmen Apple, 2021’in dördüncü çeyreğine yaptığı satışlarla adeta damga vurdu. Sektörde yapılan akıllı telefon satışlarının beşte birinden fazlasında iPhone modellerinin imzası vardı.

Şirket, bu dönemde yüzde 22’lik pazar payına ulaşarak yüzde 20’lik orana sahip Samsung’u geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanının sahibi oldu. Canalys araştırmacılarına göre, şirketin bu başarısında eylül ayında vitrine çıkan iPhone 13 serisinin büyük payı bulunuyor.

Apple, aynı başarısını Çin pazarında da gösterdi. Şirket, altı hafta üst üste ülkedeki en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanının sahibi oldu. Bu süreçte ara sıra en yakın takipçisi konumundaki Vivo tarafından zirveden indirilse de, geçtiğimiz yılın kasım ayından itibaren genellikle ülkede en çok satan marka olmayı başardı.

Canalys’ın açıkladığı verilerde dikkat çeken bir diğer detay ise Apple’ın zirvede yer almasına rağmen pazar payındaki düşüş diyebiliriz. Zira şirketin geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki pazar payı yüzde 23 idi.

Bunun dışında 2021’in dördüncü çeyreğinde zirvedeki Apple ve ikinci sıradaki Samsung’u yüzde 12 ile Xiaomi, yüzde 9 ile OPPO ve yüzde 8 ile vivo gibi Çin merkezli şirketler izledi. Son olarak ABD yaptırımlarının gölgesinde faaliyetlerini sürdüren Huawei’nin de dünyanın en büyük beş akıllı telefon üreticisi listesindeki yerini uzun zaman önce kaybettiğini belirtelim. Tunahan Karakış/Shiftdelete